Złamany ogon u kota – co musisz wiedzieć?

Koci ogon to ważny element ciała każdego kota, który nie tylko zaspokaja nasze poczucie estetyki, ale też spełnia szereg innych istotnych funkcji. Zaliczyć do nich możemy m.in. utrzymywanie równowagi, ułatwienie szybkiego poruszania się, okazywanie emocji i nastroju oraz komunikację z innymi kotami. Niestety ze względu na „podążanie własnymi ścieżkami” jest on narażony na liczne urazy, w tym m.in. złamanie ogona u kota. Jak rozpoznać złamany ogon u kota? Czy każde zgrubienie ogona u kota świadczy o jego złamaniu? Jak długo zrasta się złamanie u kota? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania!

 

Koci ogon – do czego jest potrzebny?

Ogon kota jest z pewnością ozdobą, która nadaje mu majestatyczny wygląd. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja – spełnia on bowiem wiele ważnych podczas codziennego funkcjonowania zadań, dlatego złamanie ogona u kota może pogorszyć komfort jego życia.

Do zadań tych zaliczamy przede wszystkim utrzymanie równowagi. Nie jest to jedyny ośrodek tego zmysłu, gdyż istnieją również koty pozbawione ogona, m.in. koty rasy manx. Głównym ośrodkiem narządu równowagi jest ucho wewnętrzne, jednak ogon jest narzędziem wspomagającym jego funkcję. Dzięki obecności ogona koty mogą poruszać się po naprawdę wąskich powierzchniach, takich jak płoty czy murki. Znacznie ułatwia mu też wspinaczkę, co dla kota jako zwierzęcia drapieżnego jest bardzo istotne. Ogon jest też głównym elementem zapewniającym kotu upadki „na cztery łapy”.

Do funkcji ogona należy także ogrzewanie kota. Owijanie się ogonem podczas snu powoduje kumulowanie się ciepła wokół ciała kota, dzięki czemu jego działanie możemy porównać do otulenia się kołdrą. Oprócz tego ogon jest też „wizytówką” zwierzęcia, gdyż zaopatrzony jest on w gruczoły zapachowe służące do oznaczania terytorium.

Koci ogon stanowi również część jego mowy. Poprzez ułożenie ogona pokazuje nam swój nastrój i towarzyszące mu emocje. Jest to bardziej skomplikowany system niż w przypadku psów, u których merdający ogon utożsamiany jest z radością. Złamany ogon u kota wywołuje więc trudności w komunikacji między kotami, a także w rozszyfrowaniu nastawienia pupila przez właściciela.

Podstawowe pozycje ogona to m.in. ogon uniesiony do góry – przyjacielskie nastawienie, poruszanie podniesionym ogonem – wyrażenie chęci do zabawy, ogon uniesiony do góry z zagiętym czubkiem – niepewność, ogon zbliżony do poziomej linii – neutralne nastawienie, ogon wyprostowany w dole – agresywne zamiary czy też ogon zawinięty wokół ciała – niechęć lub strach przed bliskim kontaktem.

Złamany ogon u kota – możliwe przyczyny

Złamany ogon u kota – możliwe przyczyny

Koci ogon jest bardzo delikatną strukturą, dlatego często ulega rozmaitym urazom zarówno w warunkach domowych jak i na zewnątrz. Koty są bardzo ciekawskie i często „plątają się pod nogami”, dlatego złamanie ogona u kota może nastąpić np. w wyniku nadepnięcia na koci ogon, kiedy go nie zauważymy lub przytrzaśnięcia go drzwiami albo szufladą.

Niebezpieczne są także zabawy dzieci z kotem. Małe dzieci nie mają wyczucia, dlatego nawet niegroźne z pozoru pociągnięcie może się źle skończyć dla czworonoga. Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać dzieci bez nadzoru podczas zabaw ze zwierzętami – jest to bardzo ryzykowne, zarówno dla dzieci jak i ich pupili.

Złamanie ogona u kota dotyczy również w dużym stopniu kotów wychodzących. Są one narażone na liczne zagrożenia, m.in. walki z innymi kotami, podczas których może dojść do uszkodzenia ogona, a także wypadki – wówczas złamany ogon u kota to jeden z najłagodniejszych scenariuszy takiego incydentu, gdyż skutki mogą być o wiele groźniejsze.

Koci ogon może ulec złamaniu również podczas upadku z dużej wysokości czy na skutek zahaczenia ogonem o jakiś wystający element ogrodzenia. Nie zawsze musi być to złamanie ogona u kota, jeśli jednak zaobserwujemy bolesne zgrubienie na ogonie kota to warto zabrać go do weterynarza i upewnić się, że nie stało mu się nic poważnego.

Złamany ogon u kota – objawy

Jak wygląda złamany ogon u kota? Objawy, które mogą wskazywać na złamanie ogona u kota to przede wszystkim ogon opadający bezwładnie. Ogon jest wówczas nieruchomy, często też nienaturalnie poskręcany i wygięty. W przypadku kotów o krótszej sierści widoczny jest też obrzęk w obrębie ogona.

Często widoczne jest także zgrubienie na ogonie kota w miejscu jego uszkodzenia, określane czasem jako „guz w ogonie”. Zaobserwować możemy też nadwrażliwość ogona na dotyk lub wyraźną bolesność w jego obrębie, z czego wynika unikanie naszego dotyku, a w niektórych przypadkach nawet zachowania agresywne.

Wiesz już, jak rozpoznać złamany ogon u kota, więc jeśli zaobserwujesz u swojego pupila te niepokojące objawy utrzymujące się już dłuższy czas, udaj się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Niepodjęcie leczenia i zostawienie ogona w takim stanie, może doprowadzić do rozwoju infekcji i konieczności jego amputacji.

Złamany ogon u kota – leczenie

Złamany ogon u kota – co robić? Jeśli zauważymy u kota objawy wskazujące na uraz ogona, najlepiej udać się z czworonogiem do weterynarza, który dzięki swojej wiedzy i niezbędnym narzędziom diagnostycznym, stwierdzi z jakim uszkodzeniem mamy do czynienia.

Lekarz weterynarii wykona najprawdopodobniej zdjęcie rentgenowskie ogona, które pozwoli określić, jak poważny jest uraz i przedstawi plan jego leczenia. Złamany ogon u kota wymaga czasem usztywnienia, a czasami jedynie odpowiedniego ustawienia kręgów i zabandażowania go. Często zalecane jest zastosowanie kołnierza, który uniemożliwi kotu lizanie i próby zdejmowania opatrunku. Zazwyczaj podawane są także środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Koci ogon jest nie tylko ozdobą, ale też elementem ułatwiającym poruszanie i utrzymywanie równowagi, dlatego kot może mieć w trakcie leczenia problemy z przemieszczaniem, m.in. skakaniem czy chodzeniem po wąskich powierzchniach.

Jak długo zrasta się złamanie u kota? Złamany ogon u kota powinien zrosnąć się w ciągu kilku tygodni. Dokładny czas gojenia zależny jest od konkretnego osobnika i jego predyspozycji do regeneracji, wieku, stanu zdrowia, sposobu żywienia i właściwego leczenia.

W niektórych przypadkach uraz jest na tyle poważny, że ogon wymaga całkowitej lub częściowej amputacji. Mimo, że jest on bardzo ważny w poruszaniu i komunikacji, to koty radzą sobie również i bez niego, np. koty rasy manx są naturalnie pozbawione ogona lub posiadają tylko jego szczątkową postać. W początkowym okresie rekonwalescencji po amputacji kot może mieć trudności z utrzymaniem równowagi czy wypróżnianiem, jednak w niedługim czasie po zabiegu kot się przyzwyczai i będzie funkcjonować jak w pełni zdrowy kot.

To może Cię zainteresować:

Mocznica u kota – czy potrzebna jest eutanazja?
Cukrzyca u kota – wszystko co powinieneś wiedzieć
Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Tipsy dla kota – wady i zalety
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *